Zamana / Vakte Saygı

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

“Kimimiz geçmişin hamasetine sığınır, kimimiz geleceğin umutlarına soyunur, hep hayal dünyasında gezinir, hiç yaşamadan ölürüz… Tek realite bu andır. Geçmişin rüyasında, geleceğin hülyasında anı kaybetmemeli. Zaman; geçmiş ve geleceği anda saklayan esrarlı/sırlı labirenttir. 
Sahip olduğumuz çok kıymetli iki varlık; zaman, mekân ve sağlık… Bu dalgınlığımızdan merhamet ve şefkat dolu peygamberi bir haykırışla uyanıyoruz; “İki nimet var ki, insanların çoğu bunların farkında değildirler /aldanmış ve kendilerini kandırırlar/ gafildirler.” Aman ha, asla geri getiremeyeceğimiz bu iki değerin farkına varın. Çünkü yenileme ve yineleme şansınız yoktur. 
Zaman, ahlarımızın, vahlarımızın, avuntularımızın, hayallerimizin ve umutlarımızın içine saklandığı sadakatsiz yar… “Gelecekte yapacağım, edeceğim diyenler kendine yazık ederler…” sözü, zamanın kıymetini ve aldatmasını ifade etmesi açısından ne kadar güzeldir… Her nefesin, soluğun kıymetini bilmek gerekir. Cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman namı diğer Muhteşem Süleyman;
“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” Sözüyle hem zamanın hem de onda saklı olan sağlıklı boş anların dünyanın en büyük nimeti olduğunu haykırmaktadır. Ahir ömründe zaman ve sağlık nimetini kaçırdıktan sonra kadir-kıymet bilmek neye yarar ki…
Abdullah b. Abbas radıyallahu anh´dan rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
· İnsanların çoğunun kıymetini bilmeyip aldandığı iki nimet vardır:
· Sağlık ve 
· Boş vakit…
 
Abdullah b. Ömer radıyallahu anhüma´dan rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
· Hz. Peygamber iki omzumu tuttu da bana:
· Ey Abdullah!
· Dünyada bir garip gibi ya da gelip-geçen/ geçip giden bir yolcu gibi ol! Buyurdu. -Bu peygamberi tavsiyeden mülhem- Abdullah b. Ömer şöyle derdi:
· Ey Levs!
· Akşama erişince sabahı gözleme! (bekleyerek avunma!)
· Sabaha erişince de akşamı gözleme! (bekleyerek avunma!)
· Hasta olacağın günlerini düşünerek, sağlığının kıymetini bil!
· Ölümünü düşünerek, hayatının değerini bil!
 
Ebu Hureyre radıyallahu anh´dan rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
· Senelere/yıllara/ zamana hakaret edip, sövüp saymayın!
· Zira zamanı yaratan, var eden Yüce Allah´tır.


Prof. Dr. Ali AKYÜZ diğer yazıları